Yükleniyor...

KORUYUCU HEKİMLİK

Egem Veteriner Kliniği KORUYUCU HEKİMLİK

KORUYUCU HEKİMLİK

Dünya üzerinde bizlerle beraber yaşamakta olan çeşitli canlılar mevcuttur. Bu canlılar içerisinde insan türü hariç tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar) sağlık ve refahı yolunda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişi VETERİNER HEKİM’dir. Ayrıca hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, hayvansal tüm gıdaların kontrolü gibi yetki ve sorumluluklar da veteriner hekimlerin görevlerindendir. Bu doğrultuda Veteriner Hekimler, hayvanların sağlıkta ve hastalıkta yanlarında olan, olmayan dillerinden anlayan kişiler olduğu kadar, insanların da sağlığı ile yakından ilgili kişilerdir. 

Koruyucu hekimlik nedir?

Koruyucu hekimliği; hastalık oluşmadan önüne set çekmek olarak özetleyebiliriz. Özellikle veteriner hekimlikte koruyucu hekimliğin rolü çok büyüktür. Bulaşma potansiyeli yüksek olan hastalıkların oluşma ve yayılma mekanizmalarını önceden bilerek daha ortaya çıkmalarına fırsat vermeden engel olmak koruyucu hekimliğin başlıca amacıdır.

Sıklıkla karşılaşılan hastalıkların bulaşmasına, yayılmasına fırsat tanımadan önlemek, oluştuktan sonra tedavisiyle ilgilenmekten daha akılcı bir davranıştır. Bu uygulamalar sayesinde bir canlıyı kurtarmıyoruz, onlarca risk grubu altındaki canlının sağlığını güvence altına almış oluyoruz. Böylece ekonomik açıdan da daha düşük bir maliyetle daha geniş kapsamlı önlem almış oluyoruz. Aşılamalar, iç ve dış parazit ilaçlamaları, beslenme, temizlik, yaşam şartlarının düzenlenmesi, düzenli aralıklarla yapılan check-up uygulamaları koruyucu hekimlik kapsamındadır.

Kliniğimizde, yaşadığı bölgede görülebilecek hastalıklara, yaşam şartlarına ve muayene bulgularına göre bireye özel aşılama programı belirlenmektedir. Diyet tavsiyeleri, stres kaynaklarının belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar ile dostunuzda ileride ortaya çıkabilecek beslenme ve stres kaynaklı bir çok hastalığın önüne geçilebilmektedir. 

Egem Veteriner Kliniği Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.