Yükleniyor...

ULTRASON

Egem Veteriner Kliniği ULTRASON

ULTRASON

Ultrasound

Ultrasonografi bir yardımcı muayene yöntemidir. Ultrason tek başına hastalıkları tespit etmekte kullanılmaz. Ultrasonun mekanizması ses dalgaları üzerine kuruludur. Ses dalgalarının organ , doku veya boşluklara çarpıp geri dönmesi ile görüntü oluşur. Bu şekilde iç organlar , yumuşak dokular, boşluklu organlar, yabancı cisimler ve vücut içi sıvıları izlenir.

Ultrasonun hiçbir tehlikesi yoktur. Veteriner hekimlikte özellikle idrar kesesi muayenesi , idrar kesesinin yangısı veya duvarındaki patolojik oluşumlar , kum-kristal ve taşların gözlemlenmesi, prostat büyüklükleri, yangıları ve tümörleri , böbrek , karaciğer ,pankreas gibi organların hastalıkları, sindirim sistemi içinde mide ve bağırsakların izlenmesi, bağırsak tıkanıklıkları, invaginasyonlar, yabancı cisimleri , karın içi ve göğüs boşluğu sıvılarının tespit edilmesi , kalp muayenesi, tiroit bezi , adrenal bezlerin muayenesi , yabancı cisimler, safra taşları, rahim iltihabı-piyometra , çeşitli rahim patolojileri ,ovaryum kistleri, gebelik muayenesi gibi pek çok hastalık teşhisinde tanıya yardımcı olmaktadır.


Ultrason uygulamasına gelmeden önce

  • Bol su içirin,
  • Yemek yedirmeyin,
  • İdrar yaptırmayın.

Egem Veteriner Kliniği'ne geldiğinizde hekimlerimiz gerekli gördüğü durumlarda Ultrason muayenesi önerecektir.

Egem Veteriner Kliniği Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.